|
Juraj Šupák

Pätica rozhodcov z Niké TOP ligy úspešná na testoch WMF

Niké TOP Liga

Malý futbal na Slovensku sa posúva míľovými krokmi vpred. Ďalším dôkazom je vysoká úspešnosť slovenských rozhodcov na medzinárodných testoch, ktoré prvýkrát v histórii organizovala Svetová federácia malého futbalu (WMF). Z našej súťaže testy úspešne absolvovali rozhodcovia: Stanislav Cintavý, Tomáš Goga, Štefan Tramita, Marek Havrila (všetci Bratislava) a Miloš Hudák (Prešov).

Rozhodcovia najskôr absolvovali dvojdenný online seminár, po ňom museli prejsť testom, ktorý obsahoval 15 rozpisovacích otázok. Pri správnom zodpovedaní otázky bolo možné získať jeden bod. V prípade polovičnej odpovedi 0,5 bodu a zlej odpovedi 0 bodov. Dokopy sa teda dalo získať 15 bodov a hranica pre úspešné zdolanie testu bola 10,5 boda.

„Kvalita testov bola adekvátna, boli dobre pripravené. Testy boli z medzinarodnych pravidiel, ktoré musí rozhodca na svetovej úrovni ovládať. Neboli tam žiadne zákernosti,“ zhodnotil člen Výkonného výboru a Rozhodcovskej komisie SZMF Ján Račko

V prípade ak niekto mal 9,5-10 bodov je taktiež považovaný za úspešného absolventa testu, no akoby s horším hodnotením. Všetci, ktorí získali 0-9 bodov testom neprešli.


Slovenskí rozhodcovia zažiarili

Z celého sveta testom neprešli až dve tretiny rozhodcov. Podarilo sa to približne len 33 percentám uchádzačov, úspešnosť slovenských arbitrov bola až na úrovni 58 %. Medzinárodného testu sa zúčastnilo 12 slovenských rozhodcov. Sedem z nich uspelo, 5 rozhodcov skončilo tesne pod hranicou.

Najúspešnejšími uchádzačmi zo Slovenska boli Marián Kačička z Trenčína a Miloš Hudák z Prešova. Nie je to prekvapením, pretože obaja patria k ostrieľaným a skúseným arbitrom, ktorí majú za sebou medzinárodné rozhodovanie na pôde EMF. V rozhodcovskej kariére už rozhodovali aj zápasy EMF Champions League.

„So záujmom a najmä s výsledkom som na 100% spokojný. Prekvapili ma určití mojí favoriti, ktorých nebudem menovať. Výsledok neznamená že ostatní kvalitu nemajú. Viacerí skončili tesne pod hranicou. Nemusel im sadnúť test, alebo jednoducho nemali svoj deň.„

Úspešným kandidátom bude v dohľadnej dobe zaslaný aj certifikát o úspešnom vykonaní tohto testu. „Budú môcť rozhodovať zápasy na medzinárodnej úrovni, čiže stretnutia Ligy majstrov, Majstrovstvá sveta a Európy.“ s nadšením dodal člen Rozhodcovskej komisie SZMF.

"Aké sú ďalšie kroky WMF komisie zatiaľ presne nevieme, radi by usporiadali ešte jeden seminár do októbra 2021. Kto všetko naň obdrží pozvánku je zatiaľ neznáme."


„1. mája by sa mal uskutočniť SZMF seminár slovenskych rozhodcov.“ upozornil Ján Račko. Na seminári absolvujú slovenskí rozhodcovia licenčné testy pre rozhodcov SZMF. „Test bude podobný, bude z medzinárodných pravidiel. Pripravil ho Ondro Lameš, rozhodca s 35 ročnou praxou. Nebude to test s možnosťami, rovnako ako medzinárodný, aj slovenský test bude rozpisovací. Okrem toho bude test doplnený aj o ústnu skúšku. Niektorým ľuďom písomné testovanie nesedí a preto budú mať adepti možnosť opraviť sa pri ústnom skúšaní. Pred samotným testom prebehne školenie, na ktorom bude všetko podrobne vysvetlené. Fyzické testy tento rok kvôli pandémii nebudú. V budúcnosti ale chceme raz za rok robiť seminár, kde budeme rozhodcov preskúšavať.“ vysvetlil člen Výkonného výboru a Rozhodcovskej komisie SZMF.

O novinkách vás budeme samozrejme informovať na našom webe a sociálnych sieťach.

„Vykonný výbor SZMF robí všetko pre to, aby skvalitnil prácu s rozhodcami na domácej scéne a motivoval ostatných chlapcov k tomu, aby chceli rozhodovať zápasy malého futbalu. Máme tu viacero kvalitných rozhodcov, ktorí sú napríklad starší a neovládajú cudzí jazyk. To ale neznamená, že nemajú kvalitu. V blízkej dobe pripravujeme množstvo zaujímavých noviniek aby sme pre rozhodcov vytvorili čo najlepšie podmienky,“ uzavrej Ján Račko.

O novinkách vás budeme samozrejme informovať na našom webe a sociálnych sieťach.

submenu

Tabuľka

Bratislava (BRA) 1. TOP Liga
# Tím Z Skóre Body
1. PPL Papala 3 24:6 9
2. TIK TIKI TAKA 3 24:7 9
3. FAR Farma Áčka 3 14:12 6
4. ICF iClinic Cafe 3 11:13 4
5. AS AS 3 12:13 3
6. PL Pobrežie 3 7:13 2
7. GPS GPS Ovsište 3 9:20 1
8. FCI FC Individual 3 8:25 0

štatistiky

Bratislava (BRA) 1. TOP Liga
1. TIK Tomáš Reguly 5 Gólov
2. AS Dávid Brányik 4 Gólov
3. TIK Simon Tichý 4 Gólov
4. PPL Peter Lipa 4 Gólov
5. FAR Jozef Vlašič 4 Gólov
6. FAR Ondrej Volek 4 Gólov
7. AS Ján Jurky 3 Gólov